Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

Już od kilku lat 11. listopada w Miejskim Domu Kultury odbywa się „Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych”, które z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miasta Zgorzelec, Starosta Zgorzelecki oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Spotkanie w 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości z muzyką i śpiewem w roli głównej zgromadziło prawdziwe tłumy. Główną ideą imprezy była aktywizacja mieszkańców miasta i powiatu przez radosne świętowanie z pieśnią na ustach.

Koncert składał się z trzech części: pierwszej - instrumentalnej z utworami Fryderyka Chopina, drugiej - z 13 pieśniami patriotycznymi do śpiewania przez wszystkich zgromadzonych i trzeciej - z artystycznymi interpretacjami pieśni patriotycznych do słuchania.

 Koncert rozpoczęła Joanna Michalik, nauczycielka szkoły muzycznej, która wykonała słynną Etiudę „Rewolucyjną” c-moll op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina. Pięknym wykonaniem Poloneza A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina zachwycił Dominik Lewicki, również pedagog zgorzeleckiej szkoły muzycznej. Utwory tego najpopularniejszego polskiego kompozytora nieprzypadkowo otworzyły koncert z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości- są kwintesencją polskości w muzyce.

Po instrumentalnym wstępie odbyło się prawdziwe „Wspólne śpiewanie”, któremu przewodził Chór Młodzieżowy Państwowej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Małgorzaty Dudy. Na fortepianie akompaniował Krzysztof Wojnar - pedagog PSM. W kolejnych pieśniach oprócz chóru prezentowali się instrumentaliści: Hubert Grabowski - waltornia, Aleksandra Wojnarowicz - skrzypce, Weronika Becker - flet, Ewa Materak - klarnet, Anna Szeremeta - akordeon, Karol Mazurkiewicz - trąbka.

Publiczność korzystała ze śpiewników przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ponadto teksty wszystkich pieśni prezentowane były na ekranie. Cała sala śpiewała wraz z chórem… Zabrzmiały takie pieśni jak: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Ułani, ułani, malowane dzieci, Warszawianka, O mój rozmarynie rozwijaj się, Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Przybyli ułani pod okienko, Białe róże, Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada, Maki, Piechota, Czerwone maki na Monte Casino.  W ostatniej pieśni partią solową zachwycił Karol Mazurkiewicz, który zebrał wielkie brawa. Śpiewali i starsi, i młodzi, i nawet ci najmniejsi. Trzeba przyznać, że zgorzelecka społeczność ma wielkie serce do śpiewania i rezultat był imponujący.

W trzeciej części koncertu młodzież zgorzeleckiej szkoły muzycznej zaprezentowała artystyczne interpretacje pieśni patriotycznych. Zabrzmiały Mury z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Patrycji Spendowskiej i Aleksandra Górskiego. W finale koncertu wystąpił zespół wokalno-instrumentalny złożony z absolwentek PSM w składzie: Marzena Kamińska - śpiew, Anna Suszek - fortepian i śpiew, Adrianna Wołowicz - skrzypce i śpiew. Młode artystki zachwyciły artystycznymi interpretacjami trzech pieśni patriotycznych: Przyśniła się dzieciom Polska, Czemu na wojence ładnie oraz Dziś idę walczyć mamo. Sala zamilkła w skupieniu, nie zabrakło łez i wzruszeń, by na koniec nagrodzić zespół gromkimi brawami.

Po raz kolejny sprawdziła się formuła koncertu współtworzonego przez publiczność. Piękne pieśni patriotyczne, niezwykła, polska historia i nastrojowa muzyka stworzyły wieczór o wyjątkowym klimacie.  Były chwile poruszające i nostalgiczne, ale zwyciężyło radosne i pełne zaangażowania muzykowanie wszystkich obecnych.

Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska. Opowiadała o polskiej historii, o pieśniach patriotycznych, o naszej drodze ku wolności. To była śpiewająca lekcja historii…