Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

15 maja w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbędzie się konkurs wiedzy muzycznej pt. „Stanisław Moniuszko- życie i twórczość”. W 200. rocznicę urodzin kompozytora zgorzelecka Szkoła Muzyczna zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży, w dwóch kategoriach wiekowych.

Najpierw zmierzą się starsi- uczniowie szkół ponadpodstawowych Zgorzelca. Konkurs objął patronatem Starosta Powiatu Zgorzeleckiego pan Artur Bieliński. Następnie rywalizować będą młodsi- uczniowie szkół podstawowych Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gminy Sulików. Konkurs objęli patronatem: Burmistrz Miasta Zgorzelec- pan Rafał Gronicz, Wójt Gminy Zgorzelec- pan Piotr Machaj i Wójt Gminy Sulików- pan Robert Starzyński.

Celem konkursu jest integracja społeczności szkolnych wokół wartości narodowych oraz rozwijanie zainteresowań związanych z polską kulturą muzyczną. W konkursie rywalizować będą trzyosobowe zespoły uczniowskie z każdej szkoły. Dla laureatów oraz uczestników przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypada dokładnie 5 maja. Ten wielki polski kompozytor był także dyrygentem, pedagogiem i organistą. Napisał 268 pieśni, w tym najsłynniejszą "Prząśniczkę". Jest kompozytorem wielu oper, operetek, baletów. Jego największe dzieła to oczywiście "Halka" i "Straszny dwór". Stanisław Moniuszko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu.